תכנון תקציב

תכנון לבית פרטי הנו תהליך מורכב שבסופו ניצור יחד חלל המותאם אישית לצרכיי המשפחה שלכם, בהווה ובעתיד. על התכנון לקחת בחשבון גורמים רבים ליצירת תמהיל מדויק השונה ממשפחה למשפחה. גורמים אלו כוללים גורמים פרקטיים, כמותיים ועיצוביים שהנם אינדיבידואליים לכל משפחה. הגורם הראשון והחשוב ביותר בעיניי הוא התקציב.
תכנון לבית פרטי מוגדר תקציב הנו המצב הרווח בשוק. על כל אדם הרוצה לתכנן בית להגדיר את התקציב בתחילת התהליך מכיוון שיש לו השפעה כבר מהרגע הראשון.
התקציב יגדיר איזה סוג של אדריכל לחפש, כזה המתכנן בתים בתקציבים גבוהים בלבד , או כזה המתכנן לרמות תקציביות שונות. כאשר התקציב גבוה קל יותר ליצור בית נאה, מעוצב ופרקטי. אין מגבלות סגנוניות, אין מגבלות גודל ואין מגבלות בחומרי הגמר, והתוצאה בהתאם: בתים יפים, מרשימים ונעימים למגורים. כאשר התקציב מוגבל עבודת המתכנן קשה יותר, עליו לתכנן בית שימקסם את הפוטנציאל שטמון במגרש, ליצור חללים שימושיים, ולהשתמש בסגנון עיצובי התואם את גובה התקציב. תכנון בית פרטי זו חצי מהמשימה שעומדת בפני, חציה השני הוא לדאוג שלקוחותיי יסיימו את בנייתו למראה מושלם ומלא.
כשמתכננים את תקציב הבניה יש לקחת בחשבון מספר גורמים.
במלאכת הבניה משתתפים כ 40 ספקים שונים שכולם לוקחים חלק בתקציב ומשפיעים על עלויות הבניה.
עלות בניה מושפעת מגורמים שונים שרק על חלקם אנו שולטים. החומרים והעבודה משקפים רק חלק מעלויות הבניה ויש לקחת בחשבון גורמים כמו משך הבניה, איכות, נגישות וכ"ו וכדאי להקציב כ 20% לתרחישים שאינם ידועים מראש ולא לשכוח שיש צורך לרהט ולאבזר את הבית.
את עלויות הבניה כדאי לחשב כבר בעת הכנת הסקיצות האדריכליות. בשלב זה ניתן לערוך אומדן גס. רק לאחר קבלת תכניות העבודה מהאדריכל והמהנדס ניתן לחשב במדויק את עלויות הבניה. את תכניות העבודה ניתן לקבל לאחר אישור עקרוני של התכנון ע"י העירייה, דבר שמקשה לדעת מראש את עלויות הבניה הצפויות.
גורמים כגון מיסים, אגרות היטלים ומחיר הקרקע משפיעים על עלויות הבניה. גורמים אלו משתנים ממקום למקום ואינם תלויים בטיב הבית ובסוגו. ככל ששטח הבית גדול יותר, מחירו למטר יורד. ככל שסטנדרט הבניה והגימור גבוהים יותר, מחיר הבניה למטר עולה. גם איכות הבניה, החומרים ואנשי המקצוע, משפיעים על מחירה. הגישה למגרש והטופוגרפיה שלו יכולים גם הם להשפיע על המחיר, וכמובן שלתכנון האדריכלי ישנו חלק נכבד, ככל שיהיה מורכב יותר מחיר הבניה יעלה.
הכנת תקציב לפני תחילת הבניה, מעקב ועדכון במהלך הבניה יחסכו כאבי ראש מיותרים ויאפשרו סיום נכון של הפרוייקט. לרוב נהוג לחשב עלויות בניה חדשה מ 4000 ש"ח למטר לבניה פשוטה, עד ל 5500 ש"ח למטר לבניה סטנדרטית באיכות טובה וגבוה מזה לבניה באיכות גבוהה עם תכנון אדריכלי מורכב. ניתן למצוא אתרים ברשת אשר מפרטים בדיוק רב את העלויות.
לצפיה בבתים הנמצאים בתכנון היכנס ללשונית בתים בתכנון
לצפיה בבתים שתוכננו במשרד היכנס ללשונית מגורים

חזרה